- O adolescentă din Lugoj, județul Timiș, a pictat în epidemie 19 tablouri
- Le-a vândut și a donat banii spitalelor
- Copila a strâns o sumă considerabilă din tablouri
„În urma carantinei, din compasiune pentru cadrele medicale, mă gândesc să încerc a ajuta sistemul medical. În data de 24.03.2020 încep a picta primul tablou și prin vânzarea lui continui în speranța de a strânge cât mai mulți bani pentru susținerea spitalelor“, a scris fata de 15 ani.
Advertisment
Apoi, adolescenta a anunțat că a continuat proiectul „prin cele 19 tablouri vândute“.
În urma vânzării s-a strâns suma totală de 6.440 lei. Suma cea mai mare încasată pentru un tablou a fost 650 lei, iar cea mai mică 100 de lei.
Recomandări
„Împreună am luptat împotriva virusului. Vă mulțumesc tuturor!“, a scris adolescenta.
- Castelul Bánffy îți pregătește Electric Castle 2026
- Bookfest 2026 își închide porțile cu o pledoarie pentru memorie și reziliență
- Bookfest în ziua 4 celebrează literatura prin dialoguri despre memorie și viitor
- Ziua 3 de Bookfest provoacă mintea prin istorie și inteligență artificială
- Jucăriile de legendă înfruntă ecranele în Povestea Jucăriilor 5
Partenerii noștri