Nicușor Stanciu, ultimul român rămas în cupele europene. Ianis Hagi a fost eliminat după meciul cu Slavia Praga

Nicusor Stanciu (D), de la nationala Romaniei, suteaza in timpul meciului de fotbal contra selectionatei Muntenegrului din etapa 1 a Grupei 4-Divizia C a Ligii Natiunilor, disputat pe Arena Nationala din Bucuresti, vineri, 7 septembrie 2018. ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Nicușor Stanciu a rămas ultimul român implicat în cupele europene, după meciurile de aseară din Europa League.

Mircea Lucescu și Dinamo Kiev au fost eliminați de Villarreal, Tătărușanu și AC Milan nu au putut să treacă de Manchester United, iar Stanciu și Slavia Praga au eliminat noua campioană a Scoției, Rangers-ul lui Ianis Hagi.

Stanciu a jucat până în minutul 90 la Glasgow și a marcat din nou în poarta scoțienilor. De data asta, Stanciu a înscris dintr-o lovitură liberă, de la aproape 30 de metri.

Seara nu a fost doar lapte și miere pentru Slavia. Portarul lor a fost lovit cu crampoanele în față după ce Roofe a intrat cu piciorul la capul lui Kolar. Tragerea la sorți pentru sferturile Europa League are loc astăzi, de la ora 14:00.